Torch Relay
search close
flame

Ussuriysk
July 23,

image

The average length of the Torch Relay route is 3 km. The Torch Relay will reach the sympolic historical, cultural and picturesque places.

Torch Relay begins: 9:00 PM
Ending celebration: 11:00 PM

The Games Flame and the Torch will be displayed on July 22, 2022 from 5:30 PM to 9:00 PM

Photo - https://gorodarus.ru/ussurijsk.html

Torchbearers:
1. Belousova Valeria Evgenievna

Candidate Master of Sports of Russia in sambo and judo.
Bronze Medalist of the Russian Sambo Championship 2018 among girls. Silver Prize Winner of the International Judo Tournament in memory of Rakhlin, St. Petersburg.
Bronze medalist of the Russian Sambo Championship among juniors in 2022. Repeated winner of the Championships of the Far Eastern Federal District. This year, Valeria received the title of "Master of Sports of Russia" in SAMBO.
 

2. Braginets Anastasia Dmitrievna

Candidate master of sports in short track. Short track coach at Kliza Ice Arena. Member of Primorsky Krai team.
3rd place in the 2000m relay at the 2nd stage of the 8th Winter Spartakiad of Russian Students 2017 (Chelyabinsk).
1st place in the all-around Primorsky Krai Speed Skating Championship (short track) 2017 (Ussuriysk).
3rd place at the 2nd stage of the Interregional short track competition (selection for the Russian Championship) 2018 (Ufa).
3rd place at a distance of 1500 m at the 2nd stage of the 9th Winter Spartakiad of Russian students in short track 2018 (Novouralsk).
1st place at distances of 3000 m (relay), 1500 m, 1000 m, 500 m in Open Speed Skating Championship in Khabarovsk 2018 (Khabarovsk).
1st place at a distance of 500 m in Open Regional Short Track Competition "Silver Skates" stage of the All-Russian competition 2018. (Ussuriysk).
2nd place in the 3000m relay at the 2nd stage of the 9th Winter Spartakiad of Russian students in short track 2018 (Novouralsk).
1st place in the relay race 2000 m in the Open Championship of Primorsky Krai in short track 2018 (Ussuriysk).
3rd place in the mixed relay at the 2nd stage of the Interregional short track competition (selection for the Russian Championship) 2018 (Ufa).
1st place at a distance of 1500 m in the Open regional competitions in short track "Silver Skates" stage of the All-Russian competitions in 2018. (Ussuriysk).
1st place at a distance of 1500 m in the Championship of Primorsky Krai  in speed skating (short track discipline) 2021 (Ussuriysk).
1st place in speed skating in the Winter Spartakiad among teams of municipalities of Primorsky Krai 2022 (Arseniev).
1st place at a distance of 1500 m in the Championship of Primorsky Krai  in speed skating (short track discipline) 2022 (Ussuriysk).
 

3. Vagabov Shamil Abdulvagabovich

Awarded the sports title Master of Sports of Russia in 2019, Winner of the Russian Cup 2018 in Ufa.
Four-time winner of Russian Kickboxing Championships (2017, 2020, 2021, 2022)
Ten-time champion of the Far Eastern Federal District in kickboxing.
Champion of the Far East in kickboxing among professionals.
Repeated winner of all-Russian tournaments of class "A" in boxing.
He is a member of Russian national kickboxing team.
 

4. Vasilenko Veronika Fedorovna

Candidate master of sports in rhythmic gymnastics.
First place in the Far Eastern Federal District Rhythmic Gymnastics Championship.
Third place in Primorsky Krai Open Rhythmic Gymnastics Cup.
Winner of open regional tournament in rhythmic gymnastics.
First place in the regional competitions under the program of candidates for the master of sports.
First place in Khabarovsk City Rhythmic Gymnastics Open Cup.
Prize-winner at Primorsky Krai Rhythmic Gymnastics Championship.
Second place in the regional competitions in the program of candidates for the master of sports.
Second place in the interregional official sports competitions in rhythmic gymnastics "Championship of the Far Eastern Federal District" under the program of masters of sports.
Prize-winner in Regional competitions in rhythmic gymnastics in memory of Svetlana Nikanorova under the program of masters of sports.
 

5. Yulia Alexandrovna Velbik

Diploma of the President for contribution to preparation and holding of the XXVII World Summer Universiade 2013, Kazan.
Diploma of the President for a significant contribution to preparation and holding of the XXII Olympic Winter Games and the XI Paralympic Winter Games in 2014, Sochi.
A letter of thanks from the Governor of Primorsky Krai for active participation in preparation and holding of the 41st World Championship in GO and the World Go Festival Genius Extreme in Vladivostok.
Diploma of President of the Russian Olympic Committee for contribution to development of the Olympic movement, physical culture and sports in the Primorsky Krai.
Gratitude of the Ministry of Regional Development of the Russian Federation for fruitful work and active participation in the process of preparing and holding the APEC SUMMIT 2012.
Diploma of the President of the ANO "Sochi 2014 Organizing Committee" for contribution to organization and holding of events of the Paralympic Torch Relay "Sochi 2014", promotion of Paralympic values and popularization of a healthy lifestyle.
Letters of thanks from the administration of the city of Vladivostok.
 

6. Zakharov Alexander Yurievich

Honored Master of Sports of Russia in kickboxing.
In 2007, he took part in the Russian Kickboxing Championship among older athletes, became the winner, was selected for participation in the European Championship, and won.
In 2008, he qualified for Russian Championship and took part in the World Championship, where he won.
In 2009, he qualified for the European Championship and won.
In 2011, for the first time, he joined the Russian kickboxing team, achieved serious results among men, and won the World Kickboxing Championship in Macedonia.
Winner of the World Kickboxing Cup in Hungary in 2013.
In 2015, he joined the Russian men's kickboxing team and won the World Championship (Serbia, Belgrade), repeated his result in 2017 (Hungary, Budapest) and became a 2-time world kickboxing champion.
Champion of Russia in kickboxing - 2016.
European Kickboxing Champion 2016 in Maribor (Slovenia)
Champion of Russia in kickboxing in 2017
Champion of Europe in kickboxing 2018 (Slovakia).
In parallel, he played in the championships among professionals:
- champion of Russia in kickboxing among professionals;
- champion of Eurasia in kickboxing among professionals;
- world champion in kickboxing among professionals;
- Winner of the "Battle of Champions-11" in 2019.
Member of the Legislative Assembly of the Primorsky Krai.
 

7. Ivanov Vladlen Igorevich

He has been doing karate for 25 years. He has the title of Master of Sports of Russia in karate.
He is a multiple winner and prize-winner of All-Russian and International competitions.
Silver medalist of the Open Ufa International Karate Tournament (Ufa, 2017).
Winner of the Cup of Success All-Russian karate competition (Novosibirsk, 2017).
Winner of the All-Russian competition "Success Cup" (April 2019).
Since September 2012, Vlad has been working as a trainer-instructor in the Karate Federation. Among his pupils are the winners and prize-winners of the All-Russian competitions, the Far East and the Primorsky Krai.
Laureate of the Ussuriysk City District Administration Award in nomination "For High Sports Achievements" from 2010 to 2020.
 

8. Kapustnik Kirill Alekseevich

Candidate master of sports in boxing. Winner of Primorsky Krai championship, winner of Far Eastern Federal District championship, winner of the All-Russian tournament in Kostroma, winner of the regional tournament in memory of A. Gorbachev, participant in the Russian championship in boxing.

9. Pustokhin Pavel Eduardovich

He has been practicing wushu since 2013. Candidate Master of Sports in Wushu. He is a member of the main team of the Junior Russian wushu team, is a multiple winner and prize-winner of local, regional, regional, all-Russian and international competitions in both sports and traditional wushu.
Pavel showed the best results in the following competitions:
- winner of the European championship in traditional wushu (2019, Moscow);
- 7 gold medals in the international tournament "Moscow Wushu Stars" (Moscow, 2020);
- 2 gold and silver at the Russian Championship in Traditional Wushu Kungfu (Moscow, 2020);
- gold at the Russian Wushu Championship (March 2021, Moscow);
- winner of the Cup of Russia in wushu (November 2021, Moscow);
- silver at the 5th Summer Spartakiad of Russia among youth (September 2021, Anapa);
- winner of the Russian Wushu Championship (March 2022, Moscow).
 

10. Ekaterina Aleksandrovna Rabotkevich

Master of Sports of Russia in speed skating (short track). Completed in 2020.
Winner and prize-winner of the zonal championship of Russia in short track speed skating among middle-aged girls. First place in the 1500m. Third place in the 1000m and 500m.
First place 1st stage of the Russian Championship in short track among older girls in the relay race of 2000 meters.
First place in the Cup of Russia in short track (stage 2), the open championship of the Yaroslavl region in the relay among women.
Second place in the 2000 meters relay at the 2nd stage of the 8th Winter Spartakiad of Russian students in short track.
Winner of the 8th Winter Spartakiad of Russian students (final short track competitions) among girls in the 2000m relay.
Second place in the women's speed skating competition, individual championship in the framework of the thirteenth Winter Spartakiad among the municipalities of Primorsky Krai.
First place in the Championship of Primorsky Krai in short track at a distance of 500 meters.
Second place in the Winter Spartakiad among the teams of the municipalities of Primorsky Krai in speed skating.
 

11. Savranskaya Ekaterina Dmitrievna

The winner of the Regional Summer Festival "Forward VFSK GTO" among students of educational institutions of Primorsky Krai, 3rd stage (September 2019, Vladivostok)
Winner of the regional finals in athletics "Shipovka young" among girls born in 2007-2008. in the long jump; 1st place in the 500 m. run; 1st place in the 60 m. run; 1st place in the all-around (March 2020, Vladivostok).
Winner in the All-Russian cross-country competition among girls under 14 at a distance of 1000 meters (October 2020, Sakhalin Region).
Winner in the Regional final competitions in athletics "Shipovka young" stage of the All-Russian competition in the 600 meters among girls 2006-2007. (2021, Vladivostok).
Winner of the Primorsky Krai Indoor Track and Field Championship among girls born in 2007-2008. in the triple jump; 1st place in the 60 m. run; 1st place in the 300m (December 2021, Vladivostok).
Silver medalist in the Regional event in preparation for participation in 7th Children of Asia International Sports Games (qualifying competitions in athletics) in the triple jump discipline; 1st place in the 200m run; 2nd place in the 400 meters (February 2022, Vladivostok).
Silver medalist in Khabarovsk Athletics Championship among girls under 16 in the triple jump (May 2022, Khabarovsk).
 

12. Sadovaya Ulyana Matveevna

The first sports category was awarded in 2020.
Winner of the Russian Championship 2021 in Chelyabinsk;
Winner of the European Championship 2021 in Budva, Montenegro.
Bronze medalist of the Russian Championship 2019;
Silver medalist of the Russian Championship 2022;
Four-time winner of the Far Eastern Federal District in kickboxing.
Member of Russian youth team in kickboxing.
 

13. Andrey Chekhlov

Winner of the individual championship of the Far Eastern Federal District among mini-cadets, 2017, Yakutsk.
Silver medalist of the international games of the countries of the Asia-Pacific Region in the team championship, 2018, All-Russia Center Ocean.
Winner of the individual championship of the international games of Northeast Asia, 2019 Japan, Totoro.
Bronze medalist of the individual championship of the All-Russian competition in memory of the Honored Coach of Russia Leontiev E.M., 2019, Cheboksary.
Winner of Primorsky Krai Championship among juniors in individual and doubles, 2021, Dalnegorsk.
Silver medalist of the Regional Championship in the individual championship, winner in the men's doubles, 2021, Ussuriysk.
Winner of the championship of the Far Eastern Federal District among juniors under 20 in the individual championship, men's doubles, silver medalist in the mixed doubles, 2022, Ulan-Ude.
 

14. Shevchenko Olga Vyacheslavovna

Master of Sports of Russia in Kudo completed in 2020.
Multiple winner and prize-winner of the regional and Far Eastern competitions in kudo, kickboxing, army hand-to-hand combat.
Bronze medalist of the Russian Kickboxing Championship 2021, 2022
Bronze medalist of the Russian Championship in kudo 202 0, 2021
Silver medalist of the Russian Kudo Championship 2022
 

15. Shcherbenko Danila Artemovich

Candidate master of sports in short track.
Started short track skating in 2017. Since 2018, he has been a multiple winner and prize-winner of regional competitions.
In 2021 - a bronze medalist in the triathlon of the All-Russian competition in speed skating (discipline - short track) "Sochi Olympus" in Chelyabinsk.
3rd place at the International Speed Skating Competition (discipline - short track) in memory of Yu.A. Pavlovsky at a distance of 500 m, March 2021.
Winner at the International Skating Competition (short track discipline) in memory of Yu.A. Pavlovsky at a distance of 777 m, March 2021.
 

16. Volkov Mikhail Alexandrovich

Mikhail has been practicing wushu since 2011. For 10 years of training, he proved himself as a diligent, hardworking and purposeful athlete. All these qualities helped him achieve the following successes: Candidate Master of Sports, a member of the united team of Primorsky Krai, is a multiple winner and prize-winner of local, regional, regional competitions in both sports and traditional wushu.
Mikhail showed the best results in the following competitions: winner of the championship of Primorsky Krai in wushu, the first place in the championship of the Far Eastern Federal District in wushu among juniors, the winner of the Far Eastern Martial Arts Games, the winner of the All-Russian tournament in wushu.
 

17. Ovcharenko Pavel Fedorovich

17. Ovcharenko Pavel Fedorovich
In 2020 became the winner of the regional WorldSkills championship in Refrigeration and air conditioning systems / juniors. In 2020 in Moscow, during the All-Russian tests, he received a medallion for "Professionalism".
In 2021 became the winner of the WorldSkills Regional Championship in Refrigeration and Air Conditioning/Main Group.
Member of the Primorsky Krai equestrian team in the youth age category. In 2017 participant of the Friendship Cup in Moscow, since 2018 repeated participant of the All-Russian competitions. In 2019 became the absolute champion of the Far East in equestrian sports in his age category. In 2021 performed 1 sports category.
 

Partners