Torch Relay
search close
flame

Khorol
July 17,

image

The average length of the Torch Relay route is 3 km. The Torch Relay will reach the sympolic historical, cultural and picturesque places.

Torch Relay begins: 5:00 PM
Ending celebration: 6:30 PM

Photo - http://old.pgpb.ru/cd/terra/horol/horol_05.htm

Torchbearers:
1. Akulich Snezhana Mikhailovna

2 sports category in table tennis

2. Baklykova Victoria Romanovna

3rd place, Open Championship of "Leader" Sports Club, 2019;
2nd place, open tournament dedicated to the memory of the Master of Sports of Russia Yu. Oleinik, 2019;
1st place, Open Championship, ZATO Fokino, 2019;
2nd place, Primorsky Krai Championship, 2019;
3rd place, International Sambo Tournament, 2019;
1st place, Open New Year tournament dedicated to V.F. Knyazev, 2019;
1st place, Primorsky Krai Championship, 2020;
1st place, Cup of Vladivostok, dedicated to the memory of the MS of Russia O. Bovkun, 2022;
1st place, Selection event for formation of Primorsky Krai united team, 2022;
1st place, FEFD Championship, 2022
 

3. Bessonova Alina Aleksandrovna

Prize-winning places in regional competitions in sports tourism

4. Ganeeva Alsu Faritovna

Member of the women's mini-football team of the Republic of Tatarstan in 2007-2011.
Organizer of the Flag Relay of the XXVII World Summer Universiade 2013 in Kazan in cities of Volga Federal District.
Organizer of the Torch Relay of the XXVII World Summer Universiade 2013 in Kazan in Russia.
Organizer of the torch relay of the XXII Olympic Winter Games and the XI Paralympic Winter Games 2014 in Sochi, in Kazan, the island city of Sviyazhsk and Bolgar city.
Organizer of the XVI World Aquatics Championship 2015 in Kazan.
Organizer of the World Cup in Kazan.
Organizer the Torch Relay of the XXIX World Winter Universiade 2019 in Krasnoyarsk in Kazan. 
Organizer of WorldSkills championship in professional skills according to WorldSkills standards 2019 in Kazan.
Organizer of the Green Fitness project in 32 regions of the Russian Federation.
Organizer of the Torch Relay of the 7th Children of Asia International Sports Games.
Awards:
1. Letter of thanks from Ministry of Youth Affairs, Sports and Tourism of the Republic of Tatarstan.
2. Commemorative medal "XXVII World Summer Universiade 2013 in Kazan" and a diploma for a commemorative medal.
3. Letter of thanks from Ministry of Education and Science of the Republic of Tatarstan.
4. Commemorative medal "XXII Olympic Winter Games and XI Paralympic Winter Games 2014 in Sochi" and a certificate for a commemorative medal.
5. Commemorative medal "XVI World Aquatics Championship 2015 in Kazan" and a diploma for a commemorative medal.
6. Gratitude of the Cabinet of Ministers of the Republic of Tatarstan.
 

5. Aleksey Anatolievich Gubaidullin

Active figure in social, cultural and sports life of Khorol municipal district

6. Dudko Anna Ivanovna

1st junior category in sambo

7. Nagiba Alexander Fedorovich

Regional football champion, 1968

8. Savelyev Vladimir Prokopevich

1st place, Employees Spartakiad of the region’s municipalities, 1997
2nd place, Regional Championship, 2000
 

9. Sedykh Ekaterina Evgenievna

3rd place, Open Championship of "Leader" Sports Club, 2019;
1st place, Cup of Vladivostok, dedicated to the memory of the MS of Russia o.Bovkun, 2019;
3rd place, individual-team championship of Vladivostok City, 2019;
1st place, UGO Open Tournament, dedicated to the memory of the Master of Sports of Russia Yu. Oleinik, 2019;
1st place, Open individual championship of Vladivostok, dedicated to Victory Day, 2019;
1st place, Open Championship, ZATO Fokino, 2019;
1st place, Open New Year tournament dedicated to V.F. Knyazev, 2019;
2nd place, Cup of Vladivostok, dedicated to the memory of the Russian MS O. Bovkun, 2020;
2nd place, Primorsky Krai Championship, 2020;
1st place, Vladivostok City Cup, 2020;
2nd place, FEFD Championship, 2021;
2nd place, Open Championship of the UGO, dedicated to the memory of Master of Sports of Russia Yu. Oleinik, 2021;
Primorsky Krai Regional Tournament 2nd stage of the Grand Prix, dedicated to the 76th anniversary of the Victory of the Great Patriotic War
 

10. Fedorenko Galina Grigorievna

1st category in athletics

11. Vyacheslav Shestak

Regional Football Champion

Partners