Torch Relay
search close
flame

Chuguevka
July 9,

image

The average length of the Torch Relay route is 3 km. The Torch Relay will reach the sympolic historical, cultural and picturesque places.

Torch Relay begins: 10:30 AM
Ending celebration: 12:00 PM

Photo - https://primamedia.ru/news/597724/

Torchbearers:
1. Dmitry Vasilievich Ivanovsky

1st place in Vladivostok tournament in Greco-Roman and freestyle wrestling among boys under 14 "Cup by the Sea" - 2017
1st place in Arsenyevsk Open Championship in Greco-Roman wrestling among boys - 2018 
1st place in the open championship of Artemovsky city district in Greco-Roman wrestling among boys born in 2006 and younger dedicated to memory of masters of sports of Russia V. Kruglov and A. Mironts in the weight category over 69 kg - 2018
1st place in the weight category over 68 kg in the tournament "Golden Autumn" dedicated to the honored coaches of Russia V.E. Lusis and O.N. Smolir in Greco-Roman wrestling among youths born in 1997 – Khabarovsk, 2019
1st place in Artemovsky Open Championship in Greco Roman wrestling - 2019
1st place in the Far East tournament in memory of the Master of Sports of Russia Konstantin Avdeev - 2019
1st place in the open Greco-Roman wrestling championship among juniors in 2006 and younger. In memory of Bochkov L.A. - 2020 Nakhodka
1st place in the Championship of Primorsky Krai in Greco-Roman wrestling among boys under 16 in the weight category up to 85 kg - 2020 Vladivostok
1st place in wrestling in the IX Spartakiad of the AGO "Friendship and Memory", dedicated to the memory of Igor Koksharov and the soldiers who died in Afghanistan and other hot spots in the 68 kg weight category. 2020 – Artem. 
1st place in the wrestling festival dedicated to the 76th anniversary of the victory in the Great Patriotic War 2021
Awarded with gratitude from the head of the Chuguevsky municipal district for active participation in the sports life of the district, achievement of high results in sports and in honor of the celebration of the Day of the Athlete - 2020.
1st place in the Championship of Primorsky Krai in Greco-Roman wrestling among boys under 16 in the weight category up to 92 kg - 2021 Vladivostok
1st place in the open tournament in Greco-risk wrestling in the weight category over 75 kg - 2021 Artem
1st place in the 10th Spartakiade of the AGO "" Friendship and memory in wrestling dedicated to the memory of Igor Koksharov and the soldiers who died in Afghanistan and other hot spots - 2021 Artem
1st place in the open championship of NGOs in Greco-Roman wrestling among youths 2006-2008 In memory of Bochkov L.A. - 2021 Nakhodka
Awarded with a Certificate of Honor from the head of the Chuguev Municipal District for winning the championship of the Far Eastern Federal District in Greco-Roman wrestling among youths under 16 years old - 2022
1st place in the championship of the Far Eastern Federal District in wrestling (Greco-Roman wrestling) among boys under 16 years old (born in 2006-2008 (born in 2006-2008)) - 2022
1st place in the Championship of Primorsky Krai in wrestling in the weight category up to 100 kg - 2022, Ussuriysk"
 

2. Kienko Leonid Vladimirovich

Pupil of Nakhodka football. He made his debut for the local Ocean on March 7, 1993 in a match against Rotor (3:1). This match was the only one for Leonid in the Major League. In 1995, he played one match for Khabarovsk SKA. Since 2000 , he has played in the Second Division for the Irkutsk Zvezda, Luch and Sibiryak. In 2002 he ended his career.
In 2011, he was appointed coach of the Ocean football club. From 2012 to 2015, he was the head coach of Ocean football club. Now he is the coach of the youth center in the village of Chuguevka and the head coach of the local Ussuri club.
Bronze medalist of the East zone of the Second Division: 2000.
Two-time winner of the Primorsky Krai Football Cup.
Four-time champion of Primorsky Krai in football.
Champion of the Far East.
Bronze medalist of the championship of Russia zone Vostok 2 league.
Winner of the Far East Cup.
 

3. Korzh Evgeny Alexandrovich

Korzh Evgeny Alexandrovich is the director of the limited liability company "Eco Toys". Founder of the brand of toys made of natural wood "Kubi Dubi".
Date of birth: July 1, 1974
Education: Vladivostok State University, qualification: Physician specializing in General Medicine.
Marital status: Married, two children.
Providing support for sports sections: taekwondo, hockey, figure skating.
Arrangement of a sports ground in Arkhipovka settlement (volleyball poles, balls, net, sand delivery).
Participation in arrangement of the stadium in Chuguevsky municipal district.
Restoration of the monument to "Warriors-fellow-villagers" in Verkhnyaya Breevka Settlement, repairs at the school.
Construction of wells in Arkhipovka settlement, purchase of bicycles for a local school.
Arrangement of playgrounds for Chuguevka kindergarten No. 4.
Providing ongoing support for the foundations "Society of the Blind" and "Society of the Disabled".
Repair and arrangement of premises for the NGO "Society of the Disabled".
Repair and provision of equipment for the school and kindergarten in Samarka settlement.
Humanitarian aid to refugees from the Donetsk and Lugansk People’s Republics.
Repair of the X-ray room and provision of equipment for the Central Regional Hospital of the village of Chuguevka.
Help in the form of arranging furniture for the Children's Regional Clinical Oncology Center.
Participation in the auction for a children's onco-hematological dispensary.
Help for children in the form of children's toys for correctional facility.
Providing gifts for the New Year holidays for kindergartens and orphanages in Chuguevka settlement.
Assistance in improvement of Chuguevsky municipal district: provision of special equipment and workers.
Participation in campaigns designed to help: pensioners, the disabled, children who find themselves in a difficult life situation.
Assistance in repair of therapeutic department of the Central District Hospital in Chuguevka settlement.
Assistance in evacuation of victims of Lionrock disaster.
 

4. Krasilnikov Andrey Kirillovich

Volunteer, recipient of a scholarship from the head of Chuguev municipal district, chair of Chuguev Russian Youth Council, candidate master of sports in strict bicep curls.
2nd place in the championship of Chuguevsky district in powerlifting. Weight category 60 kg - 2018 Chuguevka village.
2nd place in the powerlifting tournament (bench press), among men, women and youths "New Year's Tournament 2020" in the weight category 59 kg - 2020 G. Arseniev.
3rd place in Championship of Northern Territories of Primorsky Krai in bench press among boys up to 59 kg.
2nd place in the open championship of Arseniev City in bench press in the weight category 59 kg.
1st place in Chuguev Open Championship in powerlifting among boys aged 16-17. Weight category 67.5 kg - 2021 Chuguevka village.
1st place in the absolute championship of the Chuguevsky district in powerlifting among boys under 15 years old. Weight category 60 kg - 2019 Chuguevka village.
For active, conscientious, selfless assistance in holding the open championship of the Chuguevsky region in cross-country skiing, he was awarded a letter of thanks from the head of the administration of the Chuguevsky region - 2020.
For active participation in sports life of the district, achievement of high results in sports and in honor of the celebration of the Day of the Athlete, he was awarded the gratitude of the head of Chuguevsky municipal district - 2020.
1st place in the All-Russian master tournament in powerlifting, power biathlon, bench press, folk press, power pull, strict biceps curl, armlifting and streetlifting - 2022 Vladivostok.
1st place in the championship of the Chuguev district in the national bench press among young men, weight category 67.5 kg - 2022, Chuguevka village.
 

5. Maslova Sofia Andreevna

3rd place in Kavalerovo Open Championship in taekwondo IITF 2017
2nd place in the Open Tournament and Festival among black and colored belts in taekwondo ITF Cup-"Russian Island" - 2017 Vladivostok.
1st place in the ITF Open Taekwondo Championship among colored belts – 2018 in Plastun settlement.
2nd place in the Open Championship of Chuguevsky Municipal District Taekwondo ITF - 2018 Chuguevka settlement.
2nd place in the Open Tournament and Festival among colored and black belts in taekwondo ITF Cup "Russian Island" - 2018 Vladivostok.
1, 2, 3 places in international taekwondo competitions in China.
1st place in Chuguevsky municipal district Open Championship among colored belts in taekwondo ITS - 2019. p. Chuguevka.
2nd place in the Open Individual and Team Championship among colored and black belts in multifunctional taekwondo exercises ITF - 2019 Nakhodka.
2nd place in the Taekwondo Championship - 2019 Korea.
1st place in the ITF Taekwondo Championship of Primorsky Krai - 2019, Ussuriysk.
3rd place in the ITF Taekwondo Open Championship of Novoshakhtinsky settlement dedicated to the memory of soldiers - internationalists in 2019, Ussuriysk.
1st place in the Open Championship and Festival among color and black belts in taekwondo ITF for the prizes of the KUIMS hospital and the MEDUNION company - 2019 Vladivostok.
1st place in the ITF All-Russian Taekwondo Tournament - 2019 Moscow.
1st place in the Olginsky district Open Championship in taekwondo ITF 2019, pos. Olga.
1st place in the ITF Open Taekwondo Championship (ITF) among color and black belts - 2021
1st place in the ITF Taekwondo NGO Championship among colored and black belts - 2021, Nakhodka.
1st place in the 15th international taekwondo tournament - 2021 St. Petersburg.
1st place in the Open Taekwondo Color Belt Festival - 2021
3rd place in the Asian Taekwondo Cup 2021 Uzbekistan.
1st place in the ITF Taekwondo Open Championship and Festival (ITF) among color and black belts - 2022 Vladivostok.
 

6. Nemtsova Zlata Yurievna

Recognized as the best athlete in 2017 in Chuguevsky municipal district.
From 2017 to the present, the absolute winner of the open championships of the Chuguev municipal district in cross-country skiing "Izyubrinskaya ski track".
Awarded with gratitude from the head of the Chuguevsky municipal district for active participation in the sports life of the district, achieving high results in sports and in honor of the celebration of the Athlete's Day - 2020.
1st place in the mass ski race "Ski Track of Russia-2020", Dalnegorsk.
1st place in the cross-country skiing competition "Cup of Three Tracks" - 2021, Dalnegorsk.
1st place in the XXXIX open All-Russian mass ski race "Ski Track of Russia" 2021, Arsenyev.
1 places in Arsenyev Open Inter-municipal Championship in cross-country skiing "Opening of the season" - 2021 Arsenyev.
1st place in the All-Russian mass ski race "Ski Track of Russia - 2022", Dalnegorsk.
1st place in the Christmas ski race in Dalnegorsk - 2022
 

7. Pavlov Kirill Alexandrovich

Taekwondo coach in the Chuguevsky municipal district.
Silver medalist of the World Championship, 2018, Argentina Buenos Aires.
Champion of Asia Korea, 2017 Incheon.
Champion of Russia, 2013 Samara.
Champion of Russia, Moscow, 2014
Champion of Russia, 2015, Moscow.
World Cup champion, 2014, Italy, Rome.
Bronze medalist of the European Championship Spain, Barcelona, 2013
 

8. Popovskaya Anastasia Denisovna

He has a sports category "Candidate Master of Sports" in speed skating (short track) - 2019.
3rd place in the short track 3000 m in the 1st Winter Children of Asia International Sports Games in Yuzhno-Sakhalinsk.
1st place in the Open Championship of Primorsky Krai in short track - 2014
2nd place in interregional competitions, 2nd stage of the Far Eastern Federal District selection for the Russian championship in all-around - open championship of the UGO in short track among boys and girls - 2016
1st place in the Open Championship of the Ussuriysk urban district in short track - 2018
2nd place in the II All-Russian Winter Spartakiad of sports schools - 2018, Tarko-Sale.
2nd place in the open championship of the Primorsky Krai  short track all-around - 2018, Chuguevka village.
2nd place in the Open Regional short track competition "Silver Skates", stage of the All-Russian competition - 2018, Ussuriysk.
2nd place in the Open Regional Competition "Silver Skates" stage of the All-Russian competition - 2019
2nd place in the UGO Short Track Championship "Meeting with Santa Claus" 2019, Ussuriysk.
2nd place in the open regional competitions in speed skating (short track) 2019, Khabarovsk.
1st place in the championship of Primorsky Krai in short track - 2021
2nd place in the Championship of Primorsky Krai in short track - 2021, Ussuriysk.

9. Tokarev Vladimir Lvovich

At present, he works as a teacher of physical education at Chuguevka Secondary School. Coach of Zvezda school mini-football team. The qualification category "Sports referee of the second category" was assigned.
Awarded with a certificate of honor from the Governor of Primorsky Krai  for many years of conscientious work, high professionalism, personal contribution to socio-economic development and public life of Chuguevsky municipal district - 2005
He has a certificate of presidential competitions as the head of the class-team of the All-Russian stage of the All-Russian sports competitions for schoolchildren "Presidential competitions" - 2011.
1st place in mini-football tournament "Fair Game" team "Zvezda" - Ussuriysk - 2012
2nd place in Primorsky Krai Mini Football Championship among girls - 2012 Bolshoy Kamen.
2nd place in the regional Spartakiad among sports veterans "Life with sports!" - 2012 Stone Rybolov.
1st place in regional competition among teams of educational institutions of the Primorsky Krai  within the all-Russian project "Full football to school" - 2013, Ussuriysk.
Awarded with an honorary medal of Governor of Primorsky Krai "For services to Primorsky Krai football" - 2014
1st place in Primorsky Krai Mini Football Championship among girls - 2014, Ussuriysk.
3rd place in athletics in the 100 meters among men in the group of 50-59 years old in the Spartakiad among teams of sports veterans of Primorsky Krai  - 2014 G. Arseniev.
The winner of the regional competition among educational organizations and organizations of additional education in the nomination "The best teacher of the year in sports activities" - 2018
1st place in the regional stage (Primorsky Krai ) of the All-Russian Baseball/Softball Olympics among school teams "Golden Trap" - 2018
He was awarded a diploma of Education and Science Department of Primorsky Krai for significant success in organizing and improving educational processes, formation of intellectual, cultural and moral development of individual, a great personal contribution to practical training of students, fruitful work in education system of Primorsky Krai and in connection with the celebration Teacher's Day - 2018
 

10. Shcherbakov Kirill Nikolaevich

Participant of the sports wrestling festival dedicated to the 76th anniversary of the victory in the Great Patriotic War - 2021.
1st place at Chuguev Open Championship in Greco-Roman wrestling among juniors 85 kg weight category dedicated to Children's Day - 2021.
1st place in the open tournament in Greco-Roman wrestling in the weight category 75 kg - 2021 Artem.
3rd place at the All-Russian wrestling competition "Cup by the Sea" in the weight category 75 - 2021, Vladivostok.
Champion of the Far East among juniors 2007 - 2022.
 

Partners