Torch Relay
search close
flame

Dalnegorsk
July 7,

image

The average length of the Torch Relay route is 3 km. The Torch Relay will reach the sympolic historical, cultural and picturesque places.

Torch Relay begins: 11:00 AM
Ending celebration: 12:30 PM

Photo - https://fototerra.ru/

Torchbearers:
1. Biktimirova Elizaveta Pavlovna

Candidate for Master of Sports in hand-to-hand combat;
Professional fighter of the UFP.FIGHT Far East League, professional record in the league - 2:0;
World champion in combat-self-defense in Stuttgart, 2015;
Winner of the open ring of Petropavlovsk-Kamchatsky in boxing, 2016;
Winner of the Championship and Championship of the Kamchatka in boxing, 2017;
Bronze medalist of the Russian hand-to-hand combat championship in Tula, 2017;
Winner of the Championships of the Far Eastern Federal District in hand-to-hand combat 2017, 2018, 2021;
Winner of the Championship of Primorsky Krai in hand-to-hand combat, 2017, 2018, 2021;
Winner of the Cup of the Kamchatka in Army Hand-to-hand combat and all-style karate, 2017;
Winner of the Ussuriysk Hand-to-Hand Fight Championship, 2017;
Winner of the Governor's Award for development of sports in Kamchatka , 2017;
A letter of thanks on behalf of the Governor of the Kam—Āhatka  Ilyukhin Vladimir Ivanovich for contribution to development of sports life in Kamchatka 2016, 2017;
A letter of thanks on behalf of the Governor of Primorsky Krai  Kozhemyako Oleg Nikolaevich for an active position in development of sports life in Primorsky Krai , 2021
 

2. Dyakova Veronika Vyacheslavovna

Master of Sports of Russia, three-time World Champion, silver medalist of the European Championship, six-time Champion of Russia, two-time silver and bronze medalist of the Russian Championships. Russian record holder among girls.

3. Zaitsev Alexey Alexandrovich

Master of Sports of Russia, two-time winner of the Championships of Russia, three-time winner of class "A" tournaments, six-time winner of the Far East Federal District Championships, eleven-time winner of the Championships of the Primorsky Krai, winner of Children of Asia International Sports Games in Yakutsk.

4. Ivanchenko Alexander Ivanovich

Master of Sports of Russia, seven-time World Champion among veterans, seven-time medalist of the World Championship among veterans, Champion of Europe among veterans, eleven-time Champion of Russia among veterans, honored resident of Dalnegorsk.

5. Kirilenko Alexander Viktorovich

Champion of Primorsky Krai in mini-football among the teams of the second league as part of the team "Square".
Three-time silver medalist of the Primorsky Krai in football as part of the Granit team.
Two-time mini-football champion of the Dalnegorsk city district as a part of the Kvadrat team.
 

6. Konkov Kirill Valentinovich

European champion, silver and bronze medalist of the Russian Championship, multiple winner and medalist of the Primorsky Krai  Championships in powerlifting and weightlifting.

8. Mashentseva Larisa Alexandrovna

Candidate for Master of Sports, three-time winner of the Championships of Russia, two-time winner and three-time winner of the Championships of Far East and Siberia, multiple winner of the Primorsky Krai  Championships and Spartakiads of sports veterans.

9. Parshikova Victoria Nikolaevna

Master of Sports of Russia, Champion of Russia among students, winner and three-time prize-winner of international competitions, eight-time winner of the Far East Federal District Championships, many-time Champion of Primorsky Krai.

10. Rekunova Nadezhda Sergeevna

Master of Sports of the USSR in gymnastics, holder of the title "The most athletic grandmother of Russia in 2021", multiple winner and prizewinner of the regional GTO Festivals and Spartakiads among sports veterans.

11. Terebilov Alexander Mikhailovich

Head of the Dalnegorsk urban district.

12. Fadeev Vladimir Leonidovich

Honored Master of Sports of Russia, eight-time World Champion, four-time winner of the World Championships, European Champion, two-time Champion of Russia. Honorary resident of Dalnegorsk.

Partners