Torch Relay
search close
flame

Olga
July 5,

image

The average length of the Torch Relay route is 3 km. The Torch Relay will reach the sympolic historical, cultural and picturesque places.

Torch Relay begins: 11:00 AM
Ending celebration: 12:30 PM

Photo - https://www.vl.ru/otdyh-v-olge#gallery5

Torchbearers:
1. Alshansky Alexey Viktorovich

Master of sports (powerlifting).
Prizewinner in discus throwing at Students Spartakiad of Primorsky Krai in athletics in 2009, Vladivostok;
Prizewinner in triathlon of Primorsky Krai Powerlifting Championship in 2009, Kavalerovo settlement;
Prizewinner in discus throwing of the Championship of Far Eastern Federal District in athletics in 2010, Vladivostok;
The winner of power triathlon with a weight of 795.0 kg of the Championship of the Far Eastern Federal District in power triathlon in 2013.
 

2. Ananiev Dmitry Olegovich

Master of Sport.
Multiple champion of Primorsky Krai in powerlifting (classical triathlon);
Repeated winner in the shot put regional match of the Youth Sports School of Primorsky Krai and the city of Khabarovsk in athletics, dedicated to the Day of Athlete, match meetings of the Youth Sports School in Arsenyev in athletics from 2012 to 2018;
Also a multiple winner in powerlifting open championships and cups of the Kavalerovsky district, open championships in Dalnegorsk, championships of the Far Eastern Federal District, Vladivostok;
Multiple winner of the open championships in Arsenyev and Primorsky Krai in weightlifting from 2013 to 2019, Vladivostok.
 

3. Barinov Alexander Alexandrovich

Candidate to master sport.
Prizewinner in the long jump at Primorsky Krai Athletics Championship in 2005, Vladivostok;
Prizewinner in long jump from the running start of Far Eastern Federal District Athletics Championship 2006, Khabarovsk;
Two-time winner in the 60-meter run and long jump at the Primorsky Krai  Athletics Championship in 2007, Vladivostok;
Prizewinner in the 200 meters of the Championship of the Far Eastern Federal District in athletics in 2008, Vladivostok;
Prizewinner of the 4x100 meters relay race of the Championship of the Far Eastern Federal District in athletics in 2008, Vladivostok;
Participant of Children of Asia International Sports Games 2008;
Two-time winner in the 60 and 200 meters of the Championship of Primorsky Krai in athletics in 2009, Vladivostok;
Prizewinner of the 4x100 meters relay race of the Championship of the Far Eastern Federal District in athletics in 2009, Khabarovsk;
Two-time winner in the 100 and 200 meters of the Championship of the Far Eastern Federal District in athletics in 2009, Vladivostok;
Prize-winner in the 100 meters of the fourth Summer Students Spartakiad of Primorsky Krai in athletics in 2009, Vladivostok;
Prizewinner in the 200 meters race in Winter Championship of the Far Eastern Federal District in 2009, Vladivostok.
 

4. Biktimirov Evgeny Viktorovich

Candidate to master sport.
Two-time winner of RSFSR Winter Championship 1989 in long jump with a run and a triple jump in Bryansk; Prizewinner of the 1990 RSFSR Summer Championship among juniors in long jump from a run in Evpatoria; participant, finalist of the USSR Championship in track and field athletics in 1990, Sverdlovsk.
Prizewinner in the long jump from the running start of the Russian Championship in 2005 in Cheboksary.
 

5. Kormakov Nikolai Pavlovich

Candidate to Master of Sport.
Two-time winner in the 100 and 200 meters of the match of the Youth Sports School "North Primorye" in athletics in 2009, as well as in the 50 meters in 2010, Arsenyev;
The winner in long jump from the running start of the match of the Youth Sports School of Primorye in athletics, Arsenyev;
Winner in the 60m track and field championship of Primorsky Krai, 2010, Vladivostok;
Winner and prizewinner of the Championship of Primorsky Krai in athletics in 2010 in the 60-meter dash and triple jump;
The winner of the match meeting "North of Primorye" in the 30-meter run, Arsenyev;
Winner of the 5th Spartakiad of Primorsky Krai  students in athletics in the 100m race, and medalist in the 400x300x200x100 relay race, Vladivostok;
The winner of athletics at Youth Sports School of Primorye and Khabarovsk in the 60 meters run.
 

6. Listrovoi Anatoly Viktorovich

Third sports category.
Prizewinner of the Primorsky Krai Championship in athletics among boys under 16 in shot put, Vladivostok;
Prizewinner of the Championship of Primorsky Krai in athletics among boys under 18 in shot put, Vladivostok;
Prize-winner of the first stage of the XI Summer Spartakiad of Russian Students in 2022 in athletics in the shot put 5 kg, Vladivostok.
 
 

7. Malkina Elena Viktorovna

Мастер спорта России.
Победитель в беге на 200 метров, и призёр в беге на 100 метров в Первенстве Дальневосточного федерального округа по лёгкой атлетике 2003 года, г.Комсомольск-на-Амуре;
Победитель в беге на 100 и 200 метров в зональных соревнованиях Дальневосточного федерального округа по лёгкой атлетике 2004 года, г.Владивосток;
Двукратный победитель в беге на 100 и 200 метров в Международных детских спортивных играх «Дети Азии» 2004 года, г.Якутск;
Призёр в беге на 100 и 200 метров в матчевых встречах по лёгкой атлетике 2004 года, г.Вроцлав, Польша;
Призёр в эстафете 4х100 метров Чемпионата и Первенства Дальневосточного федерального округа по лёгкой атлетике 2007 года, г.Владивосток;
Двукратный победитель в беге на 100 и 200 метров Чемпионата России по лёгкой атлетике 2007 года среди студентов, г.Брянск;
Призёр в беге на 60 метров Матча Россия – Япония по лёгкой атлетике 2007 года, г.Ниигата;
Победитель в беге на 60 метров Чемпионата Приморского края по лёгкой атлетике 2007 года в закрытом помещении, г.Владивосток;
Победитель в беге на 60 метров, и призёр в беге на 200 метров в Кубке Приморского края по лёгкой атлетике 2008 года, г.Владивосток;
Неоднократный победитель и призёр в беге на 100 и 200 метров Первенств и Чемпионатов Дальневосточного федерального округа по лёгкой атлетике 2008 года, г.Владивосток;
Победитель эстафеты 4х100 метров Чемпионата Приморского края по лёгкой атлетике 2008 года в составе сборной ДВГУ, г.Владивосток;
Победитель в эстафете 4х100 метров Чемпионат России среди ВУЗов по лёгкой атлетике 2008 года, г.Брянск;
Призёр в беге на 60 метров в Студенческой Универсиаде России 2008 года, г.Казань;
Призёр в беге на 60 метров Чемпионата Дальневосточного федерального округа по лёгкой атлетике 2009 года, г.Хабаровск.
 

8. Puzyrev Dmitry Andreevich

First sports category.
Two-time winner of the regional indoor track and field competitions “Shipovka yunykh” 2020 in the all-around and 60-meter run, and a medalist in the 800-meter run and long jump with a running start;
Two-time winner of the first stage of the regional competitions "Shipovka young" in athletics in 2020 in the 60 and 300 meters, Vladivostok;
Participant of the Russian Indoor Championship among U18 2020, Novocheboksarsk, Chuvash Republic;
Two-time winner of the Championship of the Far Eastern Federal District among juniors and juniors in athletics in 2020 in the team event and relay 4x100 meters, Khabarovsk;
Winner of the Primorsky Krai Athletics Championship 2021 in the 100 meters, Vladivostok;
Two-time winner of the Far Eastern Federal District Championship in athletics in 2021 in the 200 meters and 4x100 meters relay, and medalist in the 200 meters, Khabarovsk;
Two-time winner of the Primorsky Krai Championship in athletics in 2021 in the 60 and 300 meters, and a prizewinner in the triple jump, Vladivostok;
Two-time winner of the Primorsky Krai Championship in athletics in 2022 in the 60 and 200 meters, and a medalist in the 400 meters;
Participant of the Russian Indoor Championship among U18 2022, Penza;
Two-time winner of the first stage of the 11th Summer Spartakiad of Russian Students in 2022 in athletics in the 200 and 400 meters, and a medalist in the 100 meters, Vladivostok;
Winner of the All-Russian competition in athletics in 2022 "Primorskaya Spring" in the 200 meters, Vladivostok.
 

9. Spirin Ilya Vladimirovich

Candidate to master sport.
Prizewinner in the 60-meter dash at the 2005 Indoor Track and Field Championship of the Far Eastern Federal District, Vladivostok;
Winner in the 60 meters race of the Primorsky Krai Athletics Championship 2005 indoors, Vladivostok;
Two-time winner in the 100 and 200 meters of the Championship of the Far Eastern Federal District in athletics in 2005, Vladivostok;
Prize-winner in the 100 meters of the Championship of the Far Eastern Federal District in athletics in 2005, Vladivostok;
Winner in the 60-meter dash and medalist in the 200-meter dash at the 2005 Primorsky Krai Athletics Indoor Championships, Vladivostok;
Winner in the 60 meters race in the Primorsky Krai Athletics Cup 2006 indoors, Vladivostok;
Winner in the 60 meters race of the Championship and Championship of the Primorsky Krai in athletics in 2006 indoors, Vladivostok;
Prize-winner in the 200 meters of the Championship and Championship of the Far Eastern Federal District in athletics in 2007 among youth, Vladivostok;
Prizewinner in the 100 meters of the Championship of the Primorsky Krai in athletics in 2007, Vladivostok;
Prizewinner in the 100 meters of the Summer Spartakiad of Primorye settlements in 2009, Arsenyev;
The winner in the 100 meters race of the Summer Spartakiad of the settlements of Primorye, Arsenyev.
 

10. Starunskaya Polina Vladimirovna

Candidate to master sport.
Three-time winner in the 60 and 300 meters and long jumps at the Primorsky Krai Athletics Championship in 2005, Vladivostok;
Two-time medalist in the 60-meter run and long jump with a running start at the Primorye Winter Track and Field Championships in 2006, Vladivostok;
Prize-winner in the 60 meters race of the Far Eastern Federal District Championship in athletics in 2006, Khabarovsk;
Two-time winner in the 100 and 200 meters of the Championship of the Far Eastern Federal District in athletics in 2007, Vladivostok;
Winner in the 100 meters race of the finals of the Spartakiad of students of the Primorsky Krai  in athletics in 2007, Vladivostok;
Prizewinner in the 60-meter race at the Primorsky Krai Athletics Championship in 2007, held in Vladivostok;
Two-time winner in the 100 and 200 meters of the Championship of the Far Eastern Federal District in athletics 2008, Vladivostok;
Prizewinner of the 4x100 meters relay race of the Championship of the Far Eastern Federal District in athletics in 2008, Vladivostok;
Participant of Children of Asia International Sports Games 2008;
Winner in the 60 meters and medalist in the 200 meters of the Primorsky Krai  Athletics Championship 2009, Vladivostok;
Prizewinner of the 4x100 meters relay at the Far Eastern Federal District Athletics Championship in 2009, Khabarovsk.

Partners